Zgodnie z ustawą informujemy, że strona wykorzystuje pliki cookies, które ulepszają korzystanie z naszej strony - więcej... Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Ortodoncja

Podaruj sobie uśmiech

W dzisiejszych czasach ortodoncja jest jedną z prężniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Wzrost świadomości pacjentów wraz z udoskonalonymi procedurami leczniczymi znacząco wpływają na zwiększenie dążenia pacjentów do osiągnięcia pięknych równych zębów. Wady zgryzu upośledzają nasz uśmiech i sprawiają że mniej chętnie i rzadziej się śmiejemy. Dzięki nowoczesnym technologiom nie musimy już wstydzić się naszego uśmiechu w żadnym wieku, gdyż nie obowiązują już żadne granice dotyczące czasu rozpoczynania leczenia ortodontycznego. Leczenie wady zgryzu nie tylko poprawia atrakcyjność uśmiechu, lecz także, w rezultacie, zmniejsza tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, występowania próchnicy, a w niektórych przypadkach znacząco poprawia także komfort żucia. Dowiedziono, że zwiększenie estetyki uśmiechu poprawia naszą samoocenę i samopoczucie, zapraszamy więc wszystkich marzących o pięknych, równych zębach na konsultację ortodontyczną.

Etiologia wad zgryzu jest wieloczynnikowa. Najnowsze badania naukowe z tej dziedziny mówią jednak, że 80% wad, to wady nie będące pochodzenia genetycznego, lecz wynikające ze złych nawyków i nieprawidłowego funkcjonowania. Można wysnuć z tego wniosek, że wielu wad można by uniknąć, wcześnie rozpoznając przyczynę problemu i eliminując ją, zanim negatywnie wpłynie na zgryz. Nie jest to równoznaczne z leczeniem aparatami. Informacja ta szczególnie ważna jest dla rodziców, którzy powinni dość wcześnie rozpocząć kontrole ortodontyczne swoich pociech aby monitorować czy prawidłowo rozwija się ich zgryz. Destrukcyjnie na prawidłowe wzajemne ustawienie zębów wpływają nawyki takie jak ssanie palca, nawykowe oddychanie przez usta, niezamykanie ust, złe pozycjonowanie języka przy mowie i przełykaniu. Często dzieci równolegle do wady zgryzu maja problemy laryngologiczne lub logopedyczne, mające w istocie tę samą przyczynę. U pacjentów dorosłych wiele wad pogłębia się lub nawet tworzy po nieuzupełnionej utracie zębów. W wielu innych przypadkach zastajemy wadę niewyleczoną w dzieciństwie, którą jednak dziś możemy już pokonać współczesnymi metodami leczniczymi.

Leczenie wady zgryzu musi być poprzedzone serią badań diagnostycznych, wykonywanych w naszym gabinecie i dogłębną analizą zastanej sytuacji. Do leczenia ortodontycznego wykorzystujemy aparaty montowane na stałe w jamie ustnej lub tzw. ruchome. Aby dowiedzieć sie więcej o ortodoncji, zapraszamy do podstron ortodontycznych.