Zgodnie z ustawą informujemy, że strona wykorzystuje pliki cookies, które ulepszają korzystanie z naszej strony - więcej... Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Ortodontyczne FAQ

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami naszych pacjentów dotyczącymi terapii ortodontycznej. Mamy nadzieję , że odpowiedzi na nie przybliżą choc trochę tajniki leczenia i rozwieją wiele wątpliwości.

Czy zakładanie aparatu boli?

Montaż aparatu jest czasochłonny ale bezbolesny. Lekki dyskomfort może być odczuwany podczas przymiarki i cementowania pierścieni, natomiast naklejanie zamków wymaga od pacjenta jedynie cierpliwości. Dolegliwości bólowe o różnym natężeniu mogą pojawić się po założeniu aparatu i ustępują w czasie około tygodnia.

Czy leczenie aparatem stałym boli?

Po założeniu aparatu mogą występować powodujące dyskomfort otarcia śluzówki policzków i warg, które czasem są określane przez pacjentów jako bolesne. Ustępują one po kilku dniach adaptacji ustępują. Przemijający ból ze strony zębów może pojawić się po każdej wizycie aktywacyjnej, jego odczuwanie jest jednak osobniczo zmienne i może trwać 2-3 dni.

Jak długo trwa zakładanie aparatu?

Założenie jednego łuku aparatu stałego zwykle trwa od 45 do 60 minut.

Jak długo trwa wizyta kontrolna?

Na czas trwania i przebieg wizyt kontrolnych wpływa wiele czynników w tym też dużo zależy od samego pacjenta, jak dba o aparat (czy np. niezbędna jest naprawa aparatu, podklejenie zamka itp.) i higienę zębów, zależy od etapu leczenia, czy wymienia się łuki, itd. Standardowo wizyta kontrolna trwa od 15 do 45 minut.

Co to jest separacja zębów?

Separacje są to sprężyste okrągłe gumki zakładane w przestrzenie międzyzębowe z przedniej i tylnej strony zęba, na którym planujemy zamontować pierścień (najczęściej dotyczy to pierwszych i drugich trzonowców). Mają one za zadanie otworzyć przestrzenie pomiędzy sąsiednimi zębami dla swobodnego i komfortowego dla pacjenta osadzenia pierścienia będącego specjalną obejmą. Separacje powinny pozostać na swoim miejscu przez około 2-3 dni i nie powinny zostać przez pacjenta wcześniej zdemontowane.

Co to są wyciągi?

Wyciągi, nazywane przez pacjentów „gumkami” to lateksowe krążki o różnej średnicy, które służą do poprawy relacji pomiędzy łukami zębowymi. Etap leczenia za pomocą wyciągów wymaga współpracy od pacjenta, gdyż rozpinanie wyciągów między zamkami należy do jego zadań. Należy je nosić przez całą dobę, z wyłączeniem czasu spożywania posiłków. W zależności od rodzaju wady czy też planowanych przesunięć zębowych, przebieg, kierunek i siła wyciągów ustalana jest na wizytach kontrolnych.

Jak dbać o zęby podczas leczenia aparatem stałym?

Idealna higiena jest jednym z warunków powodzenia leczenia ortodontycznego. Obszar wkoło zamków aparatu stałego stanowi doskonałe miejsce osadzania się płytki nazębnej, stąd duży nacisk kładziony jest na staranne oczyszczanie wszystkich powierzchni zębów. Uporczywy brak stosowania się do zaleceń higienicznych przez pacjenta, może być przyczyną mojego odstąpienia od leczenia ortodontycznego. Po założeniu aparatu pacjent dostaje startowy zestaw do higieny i szczegółowo przeprowadzany jest instruktaż używania niezbędnych akcesoriów.

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Podczas noszenia aparatu stałego trzeba przede wszystkim uważać, aby nie odkleić zamków (małych kosteczek poprzyklejanych na zęby). Każdy odklejony zamek sprawia, że musimy cofnąć się w leczeniu do poprzedniego etapu co w zrozumiały sposób może wydłużyć leczenie. Awarie takie najczęściej wynikają z niestosowania się do zaleceń żywieniowych- zwłaszcza zakazu spożywania twardych i ciągnących się pokarmów. Dodatkowo (co oczywiste) należy prawidłowo dbać o higienę.

Czy mając aparat stały można używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania szczoteczki elektrycznej.

Czy do czyszczenia zębów można stosować irygator, jeśli mam założony aparat stały?

Można, stosowanie irygatorów to jeden ze skuteczniejszych sposobów na poprawę higieny jamy ustnej.

Czy można założyć aparat ortodontyczny, jeśli ma się martwe zęby?

Prawidłowo przeleczone endodontycznie martwe zęby nie są przeciwwskazaniem do leczenia aparatem stałym. W przypadku natomiast gdy na zdjęciu pantomograficznym zdiagnozuję martwy ale niepoprawnie przeleczony ząb, sugeruję jego wyleczenie przed założeniem aparatu.

Czy u osoby dorosłej warto jeszcze zakładać aparat ortodontyczny?

„Warto” ma dla każdego indywidualnie inne znaczenie. Ze względu na nowoczesne techniki, nie ma już granic wiekowych dla rozpoczynania leczenia ortodontycznego. Obecnie większość pacjentów mojego gabinetu to pacjenci dorośli, którzy kiedyś nie byli poddani leczeniu lub leczenie aparatami ruchomymi przerwali. Leczenie ortodontyczne u dorosłych ma wiele korzyści poza oczywistym aspektem estetycznym. Poprawia kondycję przyzębia a w razie potrzeby przygotowuje do prawidłowego wykonania uzupełnień protetycznych. Specjalnie z myślą o dorosłych pacjentach, którzy szukają jak najmniej widocznych aparatów ortodontycznych zaprojektowano tzw. estetyczne zamki ortodontyczne wykonane z porcelany lub kryształu.

Jak należy przygotować się przed pierwszą wizytą u ortodonty?

Przed pierwsza wizytą konsultacyjna nie jest wymagane żadne przygotowanie. Nie należy wymieniać wypełnień, ani zmieniać uzupełnień protetycznych, jeśli takie pacjent użytkuje. Nie należy usuwać ósemek, nie sugeruję również leczenia wszystkich zębów przed konsultacją, bo w niektórych przypadkach plan leczenia może zawierać ekstrakcje. Po opracowaniu planu leczenia pacjent kierowany jest do lekarza stomatologa prowadzącego, aby wykonał zalecone procedury, zgodnie z potrzebami ortodonty. Dopiero teraz, przed samym założeniem aparatu należy wyleczyć potrzebne zęby, ewentualnie usunąć czy tez wykonać tymczasowe uzupełnienia protetyczne.

Czego nie można jeść podczas noszenia aparatu?

Zgodnie z zaleceniami użytkowania aparatu stałego, nie należy jeść twardych pokarmów (np. twardych owoców i warzyw jak jabłka, gruszki, marchewki itp., sucharów, twardego pieczywa, twardych słodyczy, orzechów), a także ciągnących i oklejających zęby (np. toffi, krówki itp). Przy złej higienie i tendencji do odwapnień absolutnie zakazane są pokarmy próchnicotwórcze takie jak dosładzane soki owocowe czy słodkie napoje gazowane np. Cola.

Co wpływa na przebarwienie ligatur?

Na przebarwienie ligatur elastycznych wpływają produkty spożywcze, zawierające silne barwniki takie jak:
• owoce lub warzywa:
- czerwone buraki, czerwona papryka (ostra i słodka), wiśnie, czarne porzeczki, jagody, aronia;
• napoje:
- kawa (nawet z mlekiem), herbata (wszystkie gatunki, nie wyłączając zielonej), cola, soki z owoców wymienionych powyżej, czerwone wino;
• sosy zawierające barwiące składniki:
- z dodatkiem curry (lub kurkumy), sojowy, chili, tabasco, lub inne zawierające wymienione powyżej barwiące warzywa lub owoce;
• barwione słodycze:
- żelki, cukierki, lody i lizaki (zwłaszcza te barwiące język);

Do przebarwień przyczynić się może palenie tytoniu. Zamki, łuki czy ligatury metalowe z reguły nie przebarwiają się.

Do czego jest wosk?

Wosk stosowany jest głownie w pierwszym okresie po założeniu aparatu a także po montażu dodatkowych elementów takich jak np. mikroimplanty ortodontyczne. Służy on do zabezpieczania ostrych elementów aparatu przed podrażnieniami niezaadaptowanej śluzówki policzków czy tez warg. Z reguły po kilku dniach konieczność stosowania wosku znika. Technikę stosowania wosku pokazuję podczas instruktażu higieny po założeniu aparatu.

Czy można samemu naprawiać aparat?

Absolutnie nie wolno samodzielnie reperować aparatu. Próba naprawienia aparatu najczęściej skutkuje oderwaniem zamków lub zniekształceniem luku , co może znacznie zaburzyć proces jego działania. Zawsze w przypadku awarii należy skontaktować się z gabinetem.

Jak szybko widać efekty leczenia ortodontycznego?

Pierwsze efekty widać zwykle dość szybko, najczęściej są już znaczne po około 3 miesiącach leczenia. Po wyszeregowaniu zębów jednak, zwalnia tempo zmian widocznych w łukach zębowych.

Czy noszenie aparatu ma wpływ na ciążę?

Aparat nie wpływa na ciążę, ale koniecznie trzeba poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego. W ciąży natomiast nie możemy wykonać niezbędnych badań ( zdjęć rtg) do zaplanowania i rozpoczęcia leczenia.

Dlaczego aparat powoduje krwawienie dziąseł?

Aparat nie powoduje krwawienia dziąseł. Krwawienie jest objawem stanu zapalnego dziąseł, którego główną przyczyna jest nieprawidłowa higiena. Poprawa higieny najczęściej eliminuje problem krwawiących dziąseł.

Po co usuwa się zęby?

Bywają takie przypadki, że wyleczenie z wady zgryzu wymaga usunięcia zęba czy zębów, a następnie poprzesuwania pozostałych zębów aparatem ortodontycznym. Tylko dzięki takiemu zabiegowi istnieje możliwość ich ustawienia w prawidłowych warunkach zgryzowych. Decyzja o usunięciu zębów jest trudna ale czasem konieczna.