Zgodnie z ustawą informujemy, że strona wykorzystuje pliki cookies, które ulepszają korzystanie z naszej strony - więcej... Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Kiedy do ortodonty?

Serdecznie zapraszamy na konsultację pacjentów w każdym wieku, jeśli tylko cokolwiek niepokoi ich w ustawieniu zębów. W praktyce inne postepowanie, diagnostyka, zalecenia i leczenie będą stosowane do dzieci ,młodzieży czy dorosłych, jednakże najistotniejszą informacją jest ta, że nigdy nie jest za późno, by mieć piękne równe zęby.

DZIECI MAŁE:

Większość wad zgryzu to wady nabyte, które rozwinęły się wskutek niewyeliminowanych na czas złych nawyków, lub nieprawidłowego funkcjonowania w dzieciństwie, stąd tak ważna jest profilaktyka w ortodoncji. U małych dzieci często wygaszenie patologicznych nawyków i przywrócenie prawidłowej funkcji chroni przed rozwojem wady zgryzu. Rolą ortodonty w terapii małych dzieci jest najczęściej uświadomienie rodziców, zlecenie niezbędnych ćwiczeń bądź/i zasugerowanie konsultacji z pokrewnymi specjalistami - laryngologiem czy logopedą. Czasem jednak już u małych dzieci występuje konieczności leczenia, które polega na korekcyjnym szlifowaniu zębów, lub (rzadziej) zastosowaniu aparatów. Objawy u dziecka wskazujące na potrzebę konsultacji ortodontycznej to:
• asymetria w rysach twarzy,
• szkodliwe nawyki - ssanie palca, smoczka, obgryzanie paznokci, ołówków itp.,
• wady wymowy, dysfunkcja języka,
• oddychanie przez usta, stale otwarta buzia,
• przedwczesna utrata zębów mlecznych,
• nadmiernie cofnięta lub wysunięta bródka,
• odwrotne zachodzenie zębów.

DZIECI W WIEKU SZKOLNYM:

Jeśli dziecko nie było wcześniej u ortodonty etap uzębienia mieszanego jest najlepszym momentem na konsultację. Okres wymiany uzębienia jest czasem bardzo dynamicznych zmian w jamie ustnej, które powinny być monitorowane przez cały okres ich trwania. O leczeniu dzieci przeczytać można w zakładce "Usługi".

MŁODZIEŻ:

Narzędziem z wyboru w tej kategorii wiekowej jest aparat stały.

DOROŚLI:

Dzięki osiągnięciom w medycynie i ortodoncji dziś możliwe jest leczenie ortodontyczne u pacjenta w każdym wieku. Warunkiem jest przyzębie nie będące w fazie ostrego stanu zapalnego, oraz zdrowe zęby. Coraz częściej u pacjentów dorosłych przeprowadzam również leczenie przedprotetyczne na prośbę współpracujących stomatologów, aby poprawić warunki do protetycznego odtwarzania braków zębowych. W wielu przypadkach nieocenioną pomoc w leczeniu aparatami stałymi pacjentów dorosłych niosą mikroimplanty ortodontyczne, które umożliwiają trudne przesunięcia zębowe jak na przykład zamknięcie miejsca po dawno utraconym trzonowcu bez koniczności odbudowy protetycznej. W opinii wielu autorytetów ortodoncji stosowanie mikroimplantów jest przyszłością ortodoncji zwłaszcza w terapii osób dorosłych.